Horlama Yastığı Nedir? - Horlama Yastığı Fiyatı

Horlama yastığı - Dr.Murat Enöz

Horlamayı önlemek için ne tür yastıklar kullanılabilir? - Uzman TV

Horlama yastıkları, horlaması ve uyku apnesi olan hastalarda, yan yatmayı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış farklı özelliklerde yastıklardır. Bazılarının orta kısmı daha sert ve yüksek yapıdadır ve uyku esnasında yan dönmeyi kolaylaştıran tasarıma sahip olanlar mevcuttur.

"Horlama yastığı" başlığı altında online satışı olan yastıklar arasında:

  • Bitkisel içerikli ürünleri olan
  • Visko-elastik içerikli olan
  • Uyku esnasında başa masaj yapan
  • Hafızalı köpük yapısında olan
  • Şişirilebilir olan
  • Manyetik ve antistatik özellikte olan
  • Orta kısmı yüksek olacak şekilde şekillendirilmiş ola ve altta kalan kolun yastığın altındaki boşluktan geçmesi için dizayn edilmiş olan

özelliklerde horlama yastıkları satılmaktadır.

Bunların haricinde, uyku apnesi oy ada horlama şikayeti olan birçok hastanın yan yatınca farklı mekanizmalarla şikayetlerinde azalma olduğundan, yan yatmaması için, bacakların birbiri üzerine baskı yapmaması için, bacakların arasına yerleştirilen yastıklar da geliştirilmiştir.

Benzer şekilde, gastroözofageal reflü hastalığı olan hastalar için de , başı yukarıya doğru eğimli tutan yastıklar mevcuttur.

Yine gebelikte kilo alımı ile yan yatma ihtiyacının arttığı son dönemler için, yan yatmayı kolaylaştıran, karın bölgesine yerleştirilen yastıklar mevcuttur.

Horlama yastıkları sadece, geçici süre ile hastanın rahatlaması için kullanılabilir. Uyku apnesi ve horlama şikayeti olan bir hastanın, uyku tıbbı ile ilgilenen bir kbb uzmanına danışması uygundur. Horlamanın tedavisi için, hastanın hava yollarının bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. "Horlamaya son", "horlamaya çare", "horlamaya kesin çözüm", "horlamaya çözüm" sloganları ile satılan ürünlerin etkisi genellikle sınırlıdır.

Aşağıda birkaç horlama yastığı tanıtımı olan videoyu izleyebilirsiniz.


İdeal Yastık Nasıl Olmalıdır?

Uyku kalitesi için şüphesiz ki yastık ve yatağın özellikleri de önemlidir. Yastık ve yatakların ortopedik özelliklerde olması, hipoallerjik yapıda olması çok önemlidir. Özellikle burunda yan yatmayı zorunlu hale getiren kıkırdak eğriliği, nazal valv problemlerinin varlığı ya da sırtüstü uyumayı zorlaştıran bademcik büyümesi, damak sarkması, küçük dil uzaması, dilin büyük olması ya da çene altı yağı fazlalığı gibi anatomik sorunların olduğu hastalarda, yan yatmayı kolaylaştıran, omuz ve boyun ağrılarını engelleye yukarıda özellikleri özetlenen yastıklardan biri düşünülebilir. Horlama yastığı ile fayda gören hastalarını kbb doktoru tarafından değerlendirilmesi ve kalıcı bir horlama tedavisi protokolüne yönlendirilmesi en uygun olandır. Sadece bir yastıkla ağız ve burun bölgesindeki hava yolu darlıkları tedavi edilemez. Maalesef, horlama şikayeti olan hasta sayısı arttıkça, horlama engelleyici olduğu savunulan ve suistimale açık bir şekilde üretilen birçok ürün piyasada satılmaktadır.

Yastık deyip geçmeyin, internet üzerinde horlama yastığı haricinde sırt destek yastığı, boyun fıtığı yastığı, sırt yastığı, koltuk bel yastığı, bel yastığı, bebek yastığı, bel destek yastığı, emzirme yastığı, reflü yastığı, hamile yastığı, koltuk yastığı ... diye ve daha bir sürü yastık çeşidi satılıyor.

Sağlıklı uyku pozisyonları ile ilgili olarak, omurilik için sağlıklı uyku pozisyonlarının ve yastık kullanımının anlatıldığı link >> Sleep Posture and Spine Health - Cleveland Clinic

Uyku pozisyonunun sağlık ve duygudurum üzerine etkilerinin ayrıntılı olarak anlatıldığı güzel bir makale linki >> How Your Sleeping Position Affects Your Mood and Health?

 

Videolar