Horlama için uyku pozisyonu - Horlamayı engelleyen uyku pozisyonu

Horlama uyku pozisyonu

Horlamamak için hangi pozisyonda uyumalıyız? - Uzman TV

Uyku esnasında vücut pozisyonu, horlama ve uyku apnesinin ortaya çıkmasında çok önemli etkiye sahip olabilir. Sırtüstü yatıldığında, dil kökü ve yumuşak damak arkaya doğru kapanarak vibraturar horlama sesinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Aynı şekilde uykunun ilerleyen derin fazında, doku gevşemesi artarak, kas tonusu azaldığında, bu bölgelerde havayolu kapanması ve uyku apnesinin ortaya çıkması kolaylaşır. Sırtüstü yataken horlama ve uyku apnesi için risk altında olan bireylerin özellikleri aşağıdaki gibi sayılabilir:

 • Özellikle çene altı yağlı, kısa ve kalın boyunlu hastalar
 • Bademcikleri iri olan hastalar
 • Yumuşak damağı sarkık olan hastalar
 • Küçük dili gevşek ve uzun olan hastalar
 • Alt çenesi dara ve geride olan hastalar
 • Çocuklarda özellikle geniz eti ve bademcik iriliği olanlar

sırtüstü uyurken zorlanma, horlama ve uyku kalitesinde azalmadan şikayetçi olabilir.

Uyku Pozisyonumuzu Belirleyen Faktörler!

"Sırtüstü Uyuyamama - Uyku Pozisyonu - Kişiliğe Göre Uyku Pozisyonu - Gebelikte Uyku Pozisyonu - Nazopulmoner Refleks - Nazoalveoler Refleks - Cottle Testi - Burun – Akciğer Refleksi (Naso-alveoler Refleks)" ile ilgili daha önceden hazırladığım "Uyku Pozisyonumuzu Belirleyen Faktörler!" isimli makaleyi okumak için linke ya da fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

Sırtüstü uyurken zorlanan hastalara, horlama yastıkları,  arkasına tenis topu dikilmiş yelek ve tişörtler, çene askısı gibi aparatlar kullanılabilir.

Aşağıda ameliyat dışı geçici ve değişik ürünleri eklemek istedim. Sırtüstü uyurken zorlanma ve uykuda solunum durması şikayeti olan hastaların, uyku tıbbı ile ilgilenen bir kbb uzmanına başvurması uygundur.

Horlama uyku pozisyonu

Yandaki fotoğrafta, horlayan hastalar için üretilen, arkasında tenis topu dikilmiş tişört görülmektedir. Bu kadar çok "horlayan hasta" olursa bu da seri üretim ve internet üzerinden satışa çıkmış. Ürün sayfası >> Tennis Ball T Shirt.com - Now Stop Snoring!

 

 

Horlama uyku pozisyonu 

Bu fotoğrafta da, hasta tarafından üretilen ve arkasında kalın bantlarla yapıştırılmış plastik şeker kutusu bulunan tişört görülmektedir. Her yıkama da bunu yeniden yapması gerekecek gibi ... Bu fotoğrafın kaynağı olan blog >> Cure for the Snore | Fools Rush In

 

 

Horlama uyku pozisyonuYandaki fotoğrafta, yan yatmayı kolaylaştıran bir horlama yastığı görülmeketdir. Yastığın orta kısmı normalden daha kalın ve kenarlarının altında kolun alttan geçmesine izin verecek alanlar bulunmaktadır. Ürün sayfası linki >> Sleep well with Sona Anti Snore Pillows

Horlama uyku pozisyonuBu biraz daha acılı ve pratik bir yöntem gibi ... Plastik bir toğu bir kıskaç yardımı ile tişörtün arkasına tutturmuş.  Fotoğraf kaynağı >> 7 Natural Ways To Stop Snoring

 

Horlama uyku pozisyonuYandaki fotoğrafta, ağzı kapatan ve alt çeneyi kısmen öne çeken çene askısı görülmektedir. İnternet üzerinde birçok farklı sitede gözünüze çarpabilir. Bununla uyumak kolay olmasa gerek! Ürün sayfası linki >> Stop Snoring Chin Strap SNORE BELT Anti Apnea Jaw Solution Sleep TMJ Support


Sol Yana Uyumanın Faydaları

Aslında, burnumuzda kıkırdak eğriliği ya da valv bölgesi darlığının varlığı hangi yana daha rahat yatabileceğimizi etkiler. Örneğin sola doğru kıkırdak eğriliği olan hasta, sol yanağını yastığa değdirerek çektirdiğinde daha rahat uyuyabilir.

Özellikle sol yana uyumanın birkaç faydası aşağıdaki gibi yazılabilir (ancak sağa doğru septum deviasyonunuz varsa bu şekilde uyumanız biraz zor):

 • Lenfatik dolaşımda artış.
 • Kalbin kanı aşağıya doğru pompalamasında kolaylaşma
 • Dalak fonksiyonlarında kolaylaşma
 • Sindirimin kolaylaşması
 • Kalbin arka tarafındaki dokularda dolaşım artışı
 • Safra akışında rahatlama
 • Asit reflüsü ve buna bağlı göğüste yanma şikayetinde azalma
 • Gebelerde, sol yana yatma esnasında bebeğin kan dolaşımı artar (ilerleyen gebelik aylarında, sırtüstü yatma eklem ağrıları, büyük kan damarlarına bası gibi birçok zararlı etkilere neden olabilir, aynı şekilde yüz üstü uyumak da mide boşalması üzerine olumsuz etkilere neden olabilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere "What's the best sleep position during pregnancy?" linkinde bulabilirsiniz.)

Sağ yana uyuma, mide reflüsünün artmasına neden olabilir.

Tüm yana yatış pozisyonlarında kol ve omuz ağrısı ortaya çıkabilir. Kayak link >> 8 Sleeping Positions and Their Effects on Health - Daily ...

 

Videolar